images/work4.jpg

Rok se s rokem sešel a studenti SPŠ Jedovnice se opět zúčastnili soutěže Vyrob si svůj Stirlingův motor pořádané NTM Praha. Pro letošní ročník studenti svůj motor výrazně upravili, což se podepsalo na dosažení historicky nejvyšších otáček ze všech dosud vyrobených variant motoru.

Stirlingův motor studentů SPŠ Jedovnice Davida Melega, Matěje Hanouska a Martina Navrátila na soutěži výborně obstál i v tvrdé konkurenci 17 motorů vytvořených studenty jiných průmyslových škol z celé České Republiky. V časovém limitu 2 minut byly motoru naměřeny otáčky 888 ot/min, čímž se v kategorii Nejvyšší otáčky umístil na 3. místě. Motor se však stále rozbíhal a po krátké chvíli dosáhl 1001 ot/min, což byly nejvyšší otáčky dosažené v letošním ročníku soutěže a s rezervou by stačily na 1. místo. Bohužel však těchto otáček bylo dosaženo až po časovém limitu měření, takže se do soutěže nezapočítaly.

Porotu soutěže také zaujaly inovace našich studentů, zejména pak systém pro měření pracovních tlaků a teplot v motoru. Tento jedinečný systém sledování parametrů motoru dosud v soutěži nikdo nepoužil, na což měli porotci jen slova chvály a nemohli našim studentům udělit jiné než 1. místo v kategorii Technická inovace.

V letošním roce se k výše uvedeným studentům, zkušeným matadorům soutěže, přidal nováček – student prvního ročníku oboru Strojírenství Martin Ševčík. Věříme, že v příštích letech naváže na skvělou práci Davida Melega, Matěje Hanouska a Martina Navrátila, kteří v těchto dnech složili maturitní zkoušku s vyznamenáním, a čeká je další studium na vysokých školách. Davide, Martine a Matěji, děkujeme vám za vzorný přístup ke studiu, výbornou reprezentaci SPŠ Jedovnice a přejeme hodně štěstí v dalším studiu i osobním životě!

V. N.